Üniversite etkinliklerine en çok hangi şirketler sponsor oluyor?

Öğrenci Kulüplerine Sponsor Olan Firmalar

Üniversite Kulüpleri ve Sponsorluk

Üniversitelerde pek çok öğrenci kulübü bulunuyor. Öğrenci kulüpleri ise yıl boyunca pek çok proje ve etkinlik düzenliyor. Etkinlik katılımcılarına daha iyi hizmet verebilmek adına sponsorluk ön plana çıkıyor. Etkinliklerde sunulan ürün veya hizmet sponsorlukları sayesinde, hem daha iyi bir deneyim sağlanıyor hem de proje için ayrılan maliyetler düşüyor.

Üniversite kulüpleri ile gerek maddi gerekse de ayni olarak sponsorluk anlaşması imzalayan pek çok kurum bulunuyor. Bu noktada, hangi kurumlar ile nasıl iletişime geçilmesi gerektiği konusunda bir rehbere ihtiyaç duyuluyor.

Kulüplerin Genel İhtiyaçları

Üniversite kulüplerinin temel bazı ihtiyaçları bulunuyor. Etkinlik öncesi, sırası ve sonrasında ön plana çıkan bu ihtiyaçların pek çoğu sponsorlar tarafından karşılanabiliyor.

oncesi

Etkinlik Öncesinde

 

Etkinlik öncesinde; sponsorluk dosyası, potansiyel kurum listesi gibi ihtiyaçların haricinde, internet sitesi tasarımı, afiş tasarımı, mailing, sosyal medya yönetimi, basın sponsorluğu, baskı sponsorluğu gibi konular ön plana çıkmaktadır.

1

Etkinlik Sırasında

 

Etkinlik sırasında; yiyecek ve içecek (su, meyve suyu/nektarı, maden suyu, çay, kahve, asitli içecek, tatlı-tuzlu kurabiye/kokteyl yiyecek çeşitleri veya kitleye uygun yeni bir ürün), konaklama, Wi-Fi, iletişim, simultane çeviri, mailing, deneyim alanları, giyim, ulaşım gibi konular ön plana çıkmaktadır.

sonrasi

Etkinlik Sonrasında

 

Etkinlik sonrasında; raporlama, mailing, toplu yemek, after party gibi konular ön plana çıkmaktadır.

Kulüplerin İhtiyaçlarının Detayları ve Sponsor Olan Markalara Örnekler

 

Etkinlik sırasında, yiyecek ve içecek hizmetleri oldukça önemlidir. Katılımcıların ihtiyaçlarını karşılamak için su, meyve suyu/nektarı, maden suyu, çay, kahve, asitli içecekler, tatlı-tuzlu kurabiye/kokteyl yiyecek çeşitleri veya kitleye uygun yeni ürünler sunulabilir. Sponsorluk Veren Yiyecek Firmaları sayfamızdan çok sayıda marka hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Bu sebeple en önemli konulardan biri olan tadım sponsorlukları hakkında bu sayfada daha fazla bilgi vermeyeceğiz.

 

Etkinliğe katılanların konaklama ihtiyaçları da göz önünde bulundurulmalıdır. Uygun konaklama imkanları sağlanarak katılımcıların veya konuşmacıların rahat bir şekilde konaklamaları sağlanabilir. Hilton, Marriott, Sheraton, Radisson Blu gibi uluslararası otel zincirleri, üniversite etkinliklerine sponsor olarak konaklama hizmeti sunabilir. Üniversite etkinlikleri için özel anlaşmalar yaparak sponsorluk sağlayan yerel oteller de bulunmaktadır. Örneğin, etkinlik düzenlenen şehirdeki önemli oteller bu kategoriye dahil olabilir.

 

İletişim ve internet erişimi, etkinlik sırasında önemli bir hizmettir. Wi-Fi hizmeti sunularak katılımcıların iletişim ihtiyaçları karşılanabilir ve internete erişimleri sağlanabilir. Türk Telekom, Vodafone, Turkcell gibi büyük telekomünikasyon şirketleri ve Superonline, Türksat, D-Smart gibi internet servis sağlayıcıları üniversite etkinliklerine sponsor olarak iletişim ve internet erişimi hizmeti sağlayabilir. Huawei, Samsung gibi markalar da konu hakkında ihtimaller arasındadır.

 

Etkinliklerde simultane çeviri hizmeti sunulması da önemlidir. Farklı dillerde sunumlar yapılacaksa, katılımcıların anlamalarını sağlamak için profesyonel çeviri hizmetleri kullanılabilir. Birçok tercüme bürosu, etkinliklerde simultane çeviri hizmeti sağlayarak sponsorluk yapabilir.

 

Mailing, etkinlik sürecinde katılımcılara bilgilendirme ve hatırlatmaların yapılması için etkili bir iletişim aracıdır. Etkinlik ile ilgili önemli bilgilerin ve güncellemelerin düzenli olarak katılımcılara iletilmesi önemlidir. Euromessage, INBOX, Revotas, SendPulse gibi markalar konu hakkında size sponsor olmayı tercih edebilir.

 

Deneyim alanları, etkinliğe katılanlara interaktif ve eğlenceli deneyimler sunmak için kullanılabilir. Katılımcıların etkinliği daha aktif bir şekilde deneyimlemeleri ve etkileşimde bulunmaları sağlanabilir. Markalara sağlanan stantlar üzerinden sponsorluklar elde edilebilir. Konu hakkında etkinliğin teması uygun olan herhangi bir marka değerlendirilebilir.

 

Giyim, etkinlik çalışanları ve gönüllüler için özel olarak tasarlanmış kıyafetlerin kullanılmasıyla kurumsal bir görüntü oluşturulabilir. Bu şekilde etkinlikteki ekip ve personel daha profesyonel bir izlenim bırakabilir. LC Waikiki, Mavi, Defacto, Koton, Altınyıldız, Kiğılı gibi aklınıza gelen alterantif markalar potansiyel sponsorlar arasında yer alabilir.

 

Ulaşım konusu da dikkate alınmalıdır. Etkinlik yerine kolay ve rahat bir şekilde ulaşım sağlanmalı, katılımcıların konforu ve etkinliğe erişimleri kolaylaştırılmalıdır. Türk Hava Yolları, Pegasus, SunExpress gibi havayolu markaları ile birlikte birçok otobüs firması, üniversite etkinliklerine ulaşım sponsorluğu yapabilir. Ayrıca araç kiralama firmaları, üniversite etkinliklerinde ulaşım sponsoru olarak öğrencilere araç kiralamada indirim veya özel fırsatlar sunabilirler.

Geçmişte Çalıştığımız Üniversiteler

 

Anasponsor olarak geçmişten günümüze pek çok önemli üniversite kulübü ile hem maddi sponsorluklar hem ayni sponsorluklar hem de raporlama konusunda çalıştık.

İşte bazı örnekler;

Sayfamızda belirttiğimiz ihtiyaçlara göre, üniversite kulüpleri sponsorluk konusunda hangi kurumlarla iletişime geçmesi gerektiği konusunda bilgi sahibi olabilirler. Anasponsor olarak öğrenci kulüplerine yönelik hizmetlerimizi öğrenmek için lütfen iletişime geçiniz.

Eğer maddi veya ayni sponsorluklar için, sponsorların nasıl bulunduğu ve Anasponsor olarak sizlere nasıl yardımcı olabileceğimizi öğrenmek istiyorsanız, butona tıklayabilirsiniz.

Sponsor Nasıl Bulunur?