FIFA ve KAÇAN SPONSORLAR (SONY, EMIRATES)

2014 yılı itibari ile FIFA’nın 6 adet partneri buluyor. Bu partnerler FIFA’nın düzenlediği tüm organizasyonların #anasponsor u şeklinde lanse ediliyor. Bu şekilde lanse edilmenin yıllık bedeli 25-50 milyon dolar arasında değişiyor.

Adidas, Coca Cola, Hyundai-Kia, Emirates, Sony, Visa şirketlerinden oluşan bu 6’lıdan 2’si artık sponsor olmayacaklarını ilan ettiler. Peki bunların sebepleri nelerdir?

2018 FIFA Dünya Kupası Rusya’da, 2022 FIFA Dünya Kupası Katar’da oynanacak. Bu seçimler yapılırken, birçok rüşvet ve yolsuzluk iddaları ortaya atıldı. Bilindiği üzere Dünya Kupası maçları yaz aylarında düzenlenebiliyor. Mevcut durumda iki ülkede de yazın maç oynamak pek elverişli değil. Birçok doktor bu duruma karşı çıktıktan sonra duruma gazeteciler el attı ve bu seçimlerin yozlaşmış olabileceği ihtimali üzerinde epey duruldu.

FIFA’nın bu partnerliğinde ilk ayrılan Emirates Hava Yolu şirketi oldu. Partnerliği 2014 yılı ile sonlanacağını ve yeni bir anlaşma yapmayacaklarını duyurdular. FIFA’nın yaşadığı bu şokun ardından diğer partnerlerin ne yapacağı herkes tarafından merak edildi.

Bu senenin sonunda sözleşmesi bitecek olan Sony’nin, 10 yıldır sponsoru olduğu FIFA ile aynı Emirates gibi sözleşme yenilemeyeceği söylentileri ortalıkta dolaşıyor. Japonya merkezli Nikkei, Sony’nin ilk olarak “Yapısal Reformlarını Tamamlama” aşamasına odaklanacağını belirtiyor. Yeni sözleşmenin şartlarının daha ağırlaşacabileceği de Sony’i düşündüren bir kısım. Zira 8 yıllık partnerlik için Sony’nin ödedi bedel 277 milyon dolar olarak ifade ediliyor.

Sony’den oluşan bu boşluğa Samsung‘un yerleşebileceği de söylentiler arasında.

Tüm bunlara rağmen Adidas cephesi, partnerliğini 2030 yılına kadar uzatmış durumda.

FIFA ise resmi sitesinde paylaştığı haberleri kaçan iki büyük balığın logosunu kullanarak vermeye devam ediyor. Bir bakarsınız Sony tüm bunları bir pazarlık aracı yapıp bir 4 yıl daha FIFA’nın partneri olmaya devam eder.